خودنویس

مقالات و مطالب و نرم افزارهای آموزشی و پرورشی

خودنویس

مقالات و مطالب و نرم افزارهای آموزشی و پرورشی

۴۵ مطلب در تیر ۱۳۹۲ ثبت شده است

همگان بر این اصل مهم و حیاتی در نظام آموزشی واقفیم که ارزشیابی یکی از عناصر مهم و اساسی برنامه های درسی و نظام های آموزش و پرورش جهان محسوب می شود. ولی اگر با دیده واقع بینانه نسبت به این موضوع مهم بنگریم پی خواهیم برد که ارزشیابی در نظام آموزشی ما از حدود ۸۰ سال قبل از شیوهای سنتی (کتبی – شفاهی) و کمی (نمره ای) برخوردار بوده و تحول جدی در آن صورت نگرفته است.

۰ نظر ۲۹ تیر ۹۲ ، ۱۳:۴۴
علی اکبر تاجیک

درخصوص کنکور که بحث اصلی ما می باشد گاهی افرادی را می بینیم که تلاش بسیاری می کنند، روزانه ۱۰ تا ۱۲ ساعت درس می خوانند، در کلاس های مختلف کنکور شرکت کرده اند و تعداد زیادی تست زده اند ولی تاکنون موفقیتی کسب نکرده، چند سالی است پشت کنکور مانده اند و . . . اما چرا؟ یک دلیل آن می تواند وضعیت نامطلوب درس خواندن باشد مثل محل مطالعه، زمان مطالعه، کیفیت و کمیت تست زدن، چگونگی نت برداری و یا بهتر نکته برداری و عواملی از این قبیل. ولی دلیل دیگر که به نظر مهم تر می رسد ، عدم برنامه ریزی صحیح، مناسب و منطقی است که به امید خدا در ادامه ی بحث به توضیح بیش تر در این باره خواهیم پرداخت .

۰ نظر ۲۹ تیر ۹۲ ، ۱۳:۴۴
علی اکبر تاجیک

وبلاگ دیگر من : شامل طرح هایی است که به مرور زمان انجام گرفته و روی آن قرار می دهم. وبلاگ شیعیان

۰ نظر ۲۹ تیر ۹۲ ، ۱۳:۴۳
علی اکبر تاجیک

آموزش و پرورش یکی از نهادهایی است که هدف ابتدائی آن یاددادن کارهای لازم برای زندگی فردی و اجتماعی بود. با پیشرفت جامعه به این تفکر افتادند که باید جامعه فردا جامعه ای بهتر از جامعه امروز باشد بنابراین باید کودکان امروز را طوری تربیت کرد که بتوانند جامعه فردا را عالیتر از جامعه امروز بسازند. 

۰ نظر ۲۸ تیر ۹۲ ، ۰۱:۱۷
علی اکبر تاجیک

مقایسه ی تربیت موجود و مطلوب - سایت خودنویس - WWW.KHODNEVIS.BLOG.IR - علی اکبر تاجیک

▪ متواضع و فروتن باشد و از کبر و عجب پرهیز نماید و از انجام اموری که در عهده و توانایی او نیست خودداری کند . 
▪ از فراگرفتن چیزی که نمی داند استنکاف ننما ید و تصنٌع و صحنه سازی نسبت به چیزی که می داند بکار نبرد . 
▪ روش او در تربیت، عمل به علم باشد! یعنی به چیزی که د یگران را به آن امر می کند عامل باشد و همه حالات و سکنات او حاکی از کمال و وقار باشد . 

۰ نظر ۲۸ تیر ۹۲ ، ۰۱:۱۰
علی اکبر تاجیک

تدریس یکی از ارکان اصلی هر سیستم آموزشی به شمار می‌رود که کارآیی هر نظام آموزش بستگی به آن دارد. یکی از مشکلات نظام تعلیم و تربیت، مربوط به عدم آشنایی و عدم استفاده از الگوها و روش‌های پیشرفته تدریس است. 
مشاهدات مکرر نشان داد که متأسفانه بسیاری از اساتید، هنوز از روش‌های سنتی و غیرکاربردی استفاده می‌کنند. استادان دروس معارف اسلامی نیز از این امر مستثنی نبوده و برخی استادان هنوز هم از روش‌های منسوخ بهره می‌گیرند و در نتیجه در زمینه تأثیرگذاری از موفقیت‌ کمتری برخوردارند. 

۰ نظر ۲۸ تیر ۹۲ ، ۰۱:۰۶
علی اکبر تاجیک

همواره کودکان از تشویق و تحسین خوششان می آید، یکی از مایه های شادی و کار کردن با کودکان مشاهده خشنودی در چهره آنها است، به ویژه زمانی که در کاری موفق می شوند و ما نشان می دهیم که متوجه موفقیت آنان شده ایم. تقریباً درباره همه کودکان این موضوع مصداق دارد که تحسین، انگیزش و تشویق بیشتر از تنبیه و عیب جویی می تواند رفتاری را در کودک نهادینه کند که بزرگسالان خواهان آن هستند. 

۰ نظر ۲۸ تیر ۹۲ ، ۰۰:۵۸
علی اکبر تاجیک

در ده سال گذشته با رشد و توسعه نقش فناوری اطلاعات IT در کشور ما و با توجهی که به آماده کردن بسترهای لازم برای توسعه آن شده است، این پدیده در آموزش و پرورش نیز جای خود را باز کرده و به خوبی خودنمایی می کند. این که این موضوع چه مقدار تاثیرگذار بوده، قابل اندازه گیری نیست. ولی می توان به جرات گفت که از معدود پدیده هایی است که در عمر کوتاه خود توانسته تاثیر گسترده ای بگذارد و توجه بسیاری را به خود معطوف کند.

۰ نظر ۲۸ تیر ۹۲ ، ۰۰:۵۴
علی اکبر تاجیک

آیا در زندگی تان تاکنون عصبانی شده اید؟ مطمئنا جواب شما مثبت است.

چرا که هر شخصی کم وبیش به علت اتفاقات خاصی که در زندگی پیش می آید حالات مختلفی از عصبانیت را تجربه می کند.

بعضی اشخاص ممکن است حالات عصبی خود را در حد کنترل شده ای تحت اختیار بگیرند و بعضی دیگر نیز ممکن است حین عصبانیت رفتارهایی غیرطبیعی از خود بروز دهند که البته چنین رفتارهایی اگر زیاده از حد نباشد برای سلامتی جسم لازم است چرا که به تخلیه روانی موج عصبانیت کمک کرده و به سلامتی شخص کمک می کند. درصورتی که افرادی که نمی توانند عصبانیت خود را به طریقی تخلیه کنند به انواع ناملایمات روحی و جسمی و حتی سکته قلبی دچار می شوند.

۰ نظر ۲۸ تیر ۹۲ ، ۰۰:۳۲
علی اکبر تاجیک

امور درسی یکی از مهمترین فعالیتهاست که اهمیت زیادی در سایر جنبه های زندگی دارد. بر این اساس انجام این فعالیت مهم به نحو احسن بطوری که نتایج خوب و عالی در بر داشته باشد اهمیت زیادی پیدا می کند. هیچ کاری بدون برنامه ریزی فعالیتی کامل نخواهد بود. بویژه مسائل درسی و تحصیلی بیشتری دارند، مدت زمان در آنها مهم است و ....

۰ نظر ۲۸ تیر ۹۲ ، ۰۰:۳۲
علی اکبر تاجیک

ثبت+ لیست کاری + لیست زمانی = برنامه ریزی دقیق

۳ اصل اولیه موفقیت

آنچه برای شرکت در کنکور اصل می باشد، ”انگیزه“ است؛ چون بدون انگیزه هیچ کاری انجام نمی شود و اگر هم انجام شود، به درستی پیش نمی رود و نتیجهٔ مطلوبی به دنبال نخواهد داشت.

انگیزه موتور محرکهٔ تمام فعالیت ها و ”هدف“. جهت دهندهٔ آن فعالیت ها است. به این ۲ عامل بسیار مهم، باید عامل دیگری یعنی ”راه و روش“ را هم اضافه کرد که محور اصلی برنامه ریزی است.

۰ نظر ۲۸ تیر ۹۲ ، ۰۰:۳۲
علی اکبر تاجیک

چرا بعضی بچه‌ها درس نمی خوانند؟

با همه توان و انرژی ای که دارید تلاش می کنید امکانات خوبی برای رفاه خانواده تان فراهم کنید، از خواسته های خود و همسرتان می گذرید تا به بچه ها سخت نگذرد و فقط آرزو دارید آنها در این شرایط تقریبا مناسب، خوب درس بخوانند و پیشرفت کنند...

اما بچه ها دل به درس خواندن نمی دهند و شما با بغضی تلخ و خستگی ای که به تنتان می ماند از خود می پرسید، چرا؟ فرزندتان می گوید دیگر دلش نمی خواهد به مدرسه برود و باز از خود می پرسید، چرا؟ آیا این بی علاقگی او تقصیر شماست؟ درس نخواندن و بی انگیزگی بچه ها درد مشترک بسیاری از والدین است. به عنوان نمونه داستان پویا را به نقل از پدرش بخوانید.

۰ نظر ۲۷ تیر ۹۲ ، ۰۲:۱۱
علی اکبر تاجیک

بچه ها از کتب کمک آموزشی چه می آموزند؟ اقتباس از سایت آموزشی و پرورشی خودنویس khodnevis.blog.irآموزش چند پایه - علی اکبر تاجیک - خودنویس آموزش و پرورش ضمن خدمت فرهنگیان مقاله آموزشی منابع آزمون اینترنتی مدیر آموزگار معاون آموزگار فیش حقوقی خودنویس علی اکبر تاجیک khodnevis tajik خودنویس گلستان مقالات آموزشی آموزش و پرورش گلستان گلستان اداره کل آموزش و پرورش گلستان دانلود دانلود مقاله آموزشی تحقیق کلاس ششم چند پایه دانلود سوال درس ششم ششم ابتدایی سوال پایه ششم سوال پایه پنجم سوال امتحان ابتدایی سوال مقطع ابتدایی نظام 633 633 336 3333 دانلود سوال ابتدایی aliakbar tajik ali akbar tajik تاجیک گرگان گرگان ریاضی ششم علوم ششم علوم تجربی ششم سوال اجتماعی دانلود نسخه جدید نرم افزار تولید محتوای آموزشی- نگارا نگارا دانلود نگارا نرم افزار تولید محتوای آموزشی مشکلات مدیر آموزگار نمونه سوال ابتدایی نمونه سوال ششم ابتدایی نمونه سوال امتحان نمونه سوال سوم ابتدایی دانلود کتاب های سوم ابتدایی جدید راهنمای سوم ابتدایی جدید روش تدریس سوم ابتدایی توصیفی سوم ابتدایی کتابهای درسی سوم ابتدایی بخوانیم و بنویسیم سوم ابتدایی ریاضی هدیه های آسمان نرم افزار آموزشی  کتاب کمکم آموزشی دانلود کتاب سوم جدید تئصیفی جهشی خواندن

یکی از معضلات اساسی که چند سالی است بسان اختاپوس بر جسم و روح دانش آموزان ما پنجه انداخته است، کتابهای کمک آموزشی بوده که از سال اول ابتدایی تا پایان دوره متوسطه مثل یک غذای کمکی بدبو، بی خاصیت ولی حجیم همراه اذهان پاک و سالم فرزندان مان بوده و هستند و متأسفانه برخی از مسؤولان آموزش و پرورش ما نیز بدون کمترین احساس مسؤولیتی مهر تأیید بر خیلی از کتب فوق زده، به انتشار قارچ گونه آنها دامن زده اند.

۰ نظر ۲۷ تیر ۹۲ ، ۰۱:۵۵
علی اکبر تاجیک

عوامل مخل کلاس درس سایت آموزشی و پرورشی خودنویس khodnevis.blog.irآموزش چند پایه - علی اکبر تاجیک - خودنویس آموزش و پرورش ضمن خدمت فرهنگیان مقاله آموزشی منابع آزمون اینترنتی مدیر آموزگار معاون آموزگار فیش حقوقی خودنویس علی اکبر تاجیک khodnevis tajik خودنویس گلستان مقالات آموزشی آموزش و پرورش گلستان گلستان اداره کل آموزش و پرورش گلستان دانلود دانلود مقاله آموزشی تحقیق کلاس ششم چند پایه دانلود سوال درس ششم ششم ابتدایی سوال پایه ششم سوال پایه پنجم سوال امتحان ابتدایی سوال مقطع ابتدایی نظام 633 633 336 3333 دانلود سوال ابتدایی aliakbar tajik ali akbar tajik تاجیک گرگان گرگان ریاضی ششم علوم ششم علوم تجربی ششم سوال اجتماعی دانلود نسخه جدید نرم افزار تولید محتوای آموزشی- نگارا نگارا دانلود نگارا نرم افزار تولید محتوای آموزشی مشکلات مدیر آموزگار نمونه سوال ابتدایی نمونه سوال ششم ابتدایی نمونه سوال امتحان نمونه سوال سوم ابتدایی دانلود کتاب های سوم ابتدایی جدید راهنمای سوم ابتدایی جدید روش تدریس سوم ابتدایی توصیفی سوم ابتدایی کتابهای درسی سوم ابتدایی بخوانیم و بنویسیم سوم ابتدایی ریاضی هدیه های آسمان نرم افزار آموزشی  کتاب کمکم آموزشی دانلود کتاب سوم جدید تئصیفی جهشی خواندن

بوق خودروها، آژیر آمبولانس ها، صدای بلندگوهای نان خشکی ها و نمکی ها و دستفروشان دوره گرد، بوی غذاهای گوناگون ـ که از خانه های اطراف مدرسه متصاعد می شود ـ سروصدای دانش آموزانی که در حیاط مدرسه در حال ورزش هستند، صدای ناهنجار کولر، صدای گوشخراش پنکه سقفی نیمه مستعمل کلاس و غیره از جمله عوامل مخل و سرباری هستند که مانع تمرکز حواس دانش آموزان در کلاس درس می شوند و بر آموزش و یادگیری آنها اثرات منفی دارد و آنها را دچار افت تحصیلی می کند.

یک معلم فهیم باید این عوامل مخل و سربار را شناسایی کرده و حتی المقدور درصدد رفع و یا کاهش آنها برآید.

۰ نظر ۲۷ تیر ۹۲ ، ۰۱:۵۰
علی اکبر تاجیک

چالش های آموزش و پرورش عوامل مخل کلاس درس سایت آموزشی و پرورشی خودنویس khodnevis.blog.irآموزش چند پایه - علی اکبر تاجیک - خودنویس آموزش و پرورش ضمن خدمت فرهنگیان مقاله آموزشی منابع آزمون اینترنتی مدیر آموزگار معاون آموزگار فیش حقوقی خودنویس علی اکبر تاجیک khodnevis tajik خودنویس گلستان مقالات آموزشی آموزش و پرورش گلستان گلستان اداره کل آموزش و پرورش گلستان دانلود دانلود مقاله آموزشی تحقیق کلاس ششم چند پایه دانلود سوال درس ششم ششم ابتدایی سوال پایه ششم سوال پایه پنجم سوال امتحان ابتدایی سوال مقطع ابتدایی نظام 633 633 336 3333 دانلود سوال ابتدایی aliakbar tajik ali akbar tajik تاجیک گرگان گرگان ریاضی ششم علوم ششم علوم تجربی ششم سوال اجتماعی دانلود نسخه جدید نرم افزار تولید محتوای آموزشی- نگارا نگارا دانلود نگارا نرم افزار تولید محتوای آموزشی مشکلات مدیر آموزگار نمونه سوال ابتدایی نمونه سوال ششم ابتدایی نمونه سوال امتحان نمونه سوال سوم ابتدایی دانلود کتاب های سوم ابتدایی جدید راهنمای سوم ابتدایی جدید روش تدریس سوم ابتدایی توصیفی سوم ابتدایی کتابهای درسی سوم ابتدایی بخوانیم و بنویسیم سوم ابتدایی ریاضی هدیه های آسمان نرم افزار آموزشی  کتاب کمکم آموزشی دانلود کتاب سوم جدید توصیفی جهشی خواندن

آموزش و پرورش به عنوان نهادی که بایستی دبیرخانه نظام جمهوری اسلامی باشد راه درازی تا رسیدن به این هدف بسیار والا دارد.

بخشی از مشکلات در آموزش و پرورش ناشی از اختلاف سلیقه های سیاسی است که آثار و تبعات آن آسیب های جدی به ساختار، برنامه ها، کیفیت امور آموزش و پرورش، معلم و دانش آموز زده است. به جز مشکلات ناشی از اختلاف سلیقه های سیاسی مهم ترین چالش های آموزش و پرورش عبارتند از:

۰ نظر ۲۷ تیر ۹۲ ، ۰۱:۴۴
علی اکبر تاجیک

همه جوامع انسانی گذشته و حال، علاقه ویژه ای به آموزش داشته اند و برخی محققان گفته اند تعلیم (که یکی از فعالیت های آموزشی است) دومین حرفه کُهن است. همه جوامع برای پشتیبانی از فعالیت ها و نهادهای آموزشی منابع کافی اختصاص نمی دهند، اما دست کم به نقش محوری آنها معترفند که دلایلش هم معلوم است، چون اولاً معلوم است بچه ها وقتی به دنیا می آیند بی سواد و بی دانش هستند و از هنجارها و دستاوردهای فرهنگی جمع یا جامعه ای که از آن سر در آورده اند هیچ نمی دانند؛ اما به کمک آموزگاران، معلمان غیرحرفه ایشان در خانواده و محیط پیرامونشان (و نیز به کمک منابع آموزشی ای که رسانه ها و اکنون اینترنت فراهم کرده)، ظرف چند سال می توانند بخوانند، بنویسند، حساب کنند و (دست کم در بیشتر موارد) به گونه ای فرهنگ پسند رفتار کنند.

۰ نظر ۲۷ تیر ۹۲ ، ۰۱:۴۰
علی اکبر تاجیک
 

دانلود بازی ها و انیمیشن های ریاضی ششم ابتدایی

دانلود بازی ها و انیمیشین های آموزشی ریاضی ششم ابتدایی - وبلاگ آموزشی و پرورشی خودنویس - www.khodnevis.blog.ir سایت خودنویس - علی اکبر تاجیک - بازی آموزشی فلش

دانلود در ادامه مطلب

۱ نظر ۲۶ تیر ۹۲ ، ۱۳:۵۳
علی اکبر تاجیک

دانلودکتاب کاروفناوری اول متوسطه(هفتم)

دانلود کتاب کارو فناوری هفتم اول متوسطه - سایت خودنویس - علی اکبر تاجیک - www.khodnevis.blog.ir

دانلود درادامه مطلب

۰ نظر ۲۵ تیر ۹۲ ، ۱۸:۳۶
علی اکبر تاجیک

دانلود کتاب  جدید مطالعات اجتماعی سوم دبستان

دانلود کتاب جدید مطالعات اجتماعی سوم دبستان- سایت خودنویس - علی اکبر تاجیک - www.khodnevis.blog.ir

دانلود در ادامه مطلب

۰ نظر ۲۵ تیر ۹۲ ، ۱۸:۲۳
علی اکبر تاجیک

در فایل های زیر می توانید پیش نویس این کتاب را که از طرف سایت گروه درسی علوم تجربی دفتر تالیف و برنامه ریزی کتب درسی منتشر شده است را دریافت کنید.

 منبع: سایت انتشارات بین المللی آبرنگ

در ادامه مطلب بخوانید و دانلود کنید

۰ نظر ۲۵ تیر ۹۲ ، ۱۸:۱۶
علی اکبر تاجیک